مورد استثناء در طرح برق امیدهدف اصلی از طرح «برق امید» اصلاح الگوی مصرف و قدردانی از مشترکان خانگی است که به اندازه مناسب برق مصرف می کنند. اما این طرح شامل ویلاهای تفریحی و اقامت گاه های غیر دائم نمی شوند. موارد استثناء طرح شامل این موارد می باشد.

سایر مشترکان؛ در صورت مصرف مطبق با الگوی « برق امید» از تشویق 100درصدی قبض برق برخوردارند.


وضعیت مشترکین برق

در کل کشور نزدیک به 30 میلیون مشترک خانگی برق وجود دارد که همه این مشترکان با رعایت الگوهای تعیین شده در طرح برق امید می توانند از مزایای این طرح بهره مند شوند. آمار تفکیکی مشترکان در ارتباط با طرح برق امید را در مهرماه 99 را ببینید.
9253242

کل مشترکین
مشمول طرح امید


 
 به پویش #برق_امید بپیوندید

واقعا وقت آن رسیده است که در کشور پهناور ایران، توجه بیشتری به مصرف بهینه انرژی و از جمله برق داشته باشیم. اینگونه محیط زیست کمتر آسیب می بیند، منابع انرژی برای فرزندان و آیندگان حفظ خواهد شد و احساس خوب « خوش مصرفی » و توجه به ارزش انرژی برق کشور را فراخواهد گرفت. طرح برق امید فرصتی ارزنده برای نهادینه سازی فرهنگ بهینه مصرف برق در ایران است. به ما بپیوندید.
 

سوالات متداول موارد خاص طرح برق امید

1شناسایی و تفکیک مشترکان دائمی و سکونت‏گاه‏های غیردائم به چه صورت خواهد بود؟
این طرح با هدف کاهش مصرف انرژی برق در بخش خانگی طراحی شده و همه مشترکان خانگی را تحت پوشش داشته و برای هر دسته برنامه‏ های آموزشی و تشویقی متناسب را پیش‏ بینی نموده است. ملاک دسته بندی هم میزان مصرف برق است.
2آیا تغیری در تعرفه برق پرمصرف ها هم خواهیم داشت؟
بر اساس مصوبه هیأت محترم دولت، اطلاع رسانی لازم به مشترکان پرمصرف از وضعیت و میزان مصرف خود انجام خواهد شد تا با اقدامات بهینه‏سازی مصرف، ظرف مدت 6 ماه در گروه مشترکان خوش مصرف قرار گیرند. بدین منظور با حمایت استفاده از مولد خورشیدی کوچک و ترغیب مشترکان پرمصرف به استفاده از این مولدها و همچنین بهینه‏سازی مصرف،‌ مشمول پرداخت اضافه ‏ای نشوند. در صورت ادامه پرمصرفی پس از این مدت، 10 درصد به تعرفه برق فعلی آنها افزوده می‏شود.
3در خصوص منازلی که بعد از یک مدت تخلیه می‏شوند و خالی از سکنه یا با مصارف جزئی هستند. چه برنامه‏ای وجود دارد که جزء این مشترکان محسوب نشوند؟
برای شناخت واحدهای مسکونی خالی از سکنه راهکارهایی در دست بررسی است و تا زمان ابلاغ دستور العمل اجرایی طرح، نهایی و اطلاع‏ رسانی خواهد شد.
4آیا راهی وجود دارد که مشترکان پُرمصرف در گروه مشترکان خوش مصرف و یا کم مصرف قرار گیرند؟
بله، مشترکان پرمصرف با اقداماتی از قبیل استفاده بهینه از تجهیزات برقی موجود، جایگزینی تجهیزات برقی با راندمان بالا، استفاده از لامپ‏های پربازده (LED) و خاموش کردن لامپ‏های اضافه، نصب پنل‌های خورشیدی و استفاده از سایبان برای کولر می‏توانند در گروه مشترکان خوش مصرف و یا کم مصرف قرار گیرند.
5الگوهای مصرف کنونی قابل طرح برای کم مصرف ها، با توجه به شرایط جامعه و شیوع کرونا و دعوت مردم به در خانه ماندن، قدری سختگیرانه و دست نیافتنی به نظر می رسد. در این خصوص چه توضیحی دارید؟
الگوی کم مصرفی بر اساس عملکرد سالهای گذشته مشترکان به دست آمده است. رعایت راهکارهای مدیریت مصرف برای همه شرایط قابلیت اجرا دارد. از طرفی اطلاعات به دست آمده از قبوض مشترکان خانگی در ماه های اخیر نشان می‏دهد که مصرف مشترکان خانگی افزایش نداشته است.
پاسخ سوال خود را نیافتید؟

سوال خود را با ما مطرح کنید. به زودی به شما پاسخ خواهیم داد.
در صورت لزوم با شما تماس گرفته خواهد شد.